להזמנת תורים (24 שעות): 053-9956561

טלפון מרפאה: 073-7687390

אוסישקין 5 רמת השרון (קומה 3) (קומה 3)

קטרקט

לשירותכם בכל עת

השאירו את פרטיכם ונשוב אליכם בהקדם


קטרקט (ירוד בעברית) מהווה את הסיבה הנפוצה ביותר לירידה בראייה באוכלוסייה המבוגרת.

ניתוח להסרת הקטרקט הינו הניתוח השכיח ביותר כיום מבין ניתוחי העיניים בארץ ובעולם.

להלן תשובות לשאלות נפוצות אודות ניתוח הקטרקט. הקישו על הנושא לצורך קריאה. אשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה נוספת.

בברכה,

ד"ר סקעת

קטרקט

מהו קטרקט?

בתוך העין ישנה עדשה (בדומה לעדשה המצויה במצלמה). קטרקט (ירוד בעברית) הוא מצב שכיח בו מופיעה עכירות באותה העדשה. עכירות זו מאפיינת בעיקר את האוכלוסיה הבוגרת וגורמת הפרעה לראייה. הפרעה זו הולכת ומחמירה ככל שהעכירות משמעותית יותר (הדבר דומה להסתכלות דרך חלון מלוכלך, ובמצבים מתקדמים של קטרקט, כמו דרך ווילון).
קטרקט יכול להתפתח בעין אחת או בשתי העיניים. לרוב, התפתחותו איטית. בחולי סוכרת ובאנשים צעירים מתאפיין, לעיתים, הקטרקט בהתפתחות מהירה יותר.


ראייה בנוכחות קטרקט


ראייה ללא קטרקט


מהן הסיבות להופעת קטרקט?

הסיבה השכיחה ביותר לקטרקט קשורה לגיל, כחלק מתהליך ההתבגרות הטבעי של העין (הקטרקט אינו מחלה, אלא תהליך טבעי).
סיבות נוספות להתפתחות קטרקט כוללות: סכרת, עישון, מחלות מטבוליות, חבלה ישירה לעין, קטרקט מולד, ניתוחי עיניים קודמים, חשיפה לקרינה, ו/או תרופות שניתנו בכדורים או בטיפות ישירות לעין, כגון סטרואידים.

מה חשים כאשר מתפתח קטרקט?

כאשר מתפתח קטרקט ניתן לחוש באחד או יותר מהסימפטומים הבאים : ירידה הדרגתית בראיה שאינה מלווה בכאבים, סינוור או רגישות לאור, ירידה בחדות הצבע, דהייה של ראיית הצבעים או צבעים אשר נראים צהובים יותר, סינוור חזק כתוצאה מאור שמש או מרכבים חולפים עד כדי קושי בעת הנהיגה, קושי בקריאה ללא שימוש בתאורה חזקה, פגיעה בראיית הלילה ועוד. לעיתים החלפת משקפיים לעיתים קרובות, או היעדר שיפור בראיה למרות החלפת משקפיים יכולה להעיד על הימצאות קטרקט.

כיצד מאבחנים קטרקט?

בדיקה מקיפה ע"י רופא העיניים יכולה לאבחן את קיומו של הקטרקט ואת חומרתו. בבדיקה זו ניתן לאבחן גם הימצאותם של בעיות אחרות שעלולות לסכן את הראיה, בנוסף לקטרקט, כגון מחלת הגלאוקומה, בעיות ברשתית או בעיות שונות בעצב הראיה. מסיבה זו, הן בישראל והן בארה"ב מומלצת כיום בדיקת עיניים שגרתית מעל גיל 50 אחת לשנה, או בתדירות גבוהה יותר בהתאם להמלצת הרופא.

מתי יש לנתח את הקטרקט?

ההחלטה אם לעבור ניתוח או לא אינה תלויה בהכרח ב"בשלותו" של הקטרקט אלא תלויה בעיקר במטופל ובצורכי ראייתו תוך התייעצות עם הרופא המנתח. באם הקטרקט כלל אינו מפריע למטופל ואינו פוגע באורח חייו, ניתן להישאר במעקב , אולם באם מרגיש המטופל כי היחלשות ראייתו מפריעה לקיום אורח חיים תקין אזי יש מקום לביצוע הניתוח.
עליך לשאול עצמך : האם ראייתך מספיקה לשם ביצוע עבודתך? לנהיגה בטוחה? האם אתה קורא וצופה בטלוויזיה בנוחות? האם ראייתך מספקת על מנת לבצע פעילויות יום יומיות. בהתבסס על התשובות לשאלות הנ"ל המטופל ורופא העיניים יקבעו את הצורך בניתוח.

ניתוח קטרקט

מה צפוי ביום הניתוח?

סמוך לניתוח מטפטפיים לעין המנותחת מספר טיפות שמטרתן להרחיב את האישון ולאלחש את העין. חומר האילחוש פועל מיידית, ומאפשר את ביצוע הניתוח מבלי שהמטופל חש כאב.
הניתוח עצמו אורך בדרך כלל כחצי שעה, וזמן קצר לאחר הניתוח המטופל ישוחרר לביתו.

כיצד מתבצע הניתוח?

לאחר חיטוי העין עם פולידין המנתח יכנס לתוך חלל העין בעזרת חתכים זעירים (הקטנים מ-2.5 מ”מ). לאחר מכן בעזרת מכשיר העובד על טכנולוגיית אולטרה-סאונד (הקרוי פאקואמולסיפיקציה) העדשה הטבעית העכורה תרוסק ותישאב מחוץ לעין ובמקומה תושתל עדשה מלאכותית. כח העדשה המושתלת מותאמת לכל מנותח באופן אישי על פי המדידות שנעשו טרם הניתוח. כיום ישנה אפשרות להשתלת עדשות פרימיום (הכוללות עדשות מולטיפוקאליות ועדשות טוריות המתקנות צילינדר). יתרון עדשות אלה בכך שהן יכולות להפחית את התלות של המטופל במשקפיים לרחוק או במשקפי קריאה לאחר הניתוח. מכיוון שהניתוח מתבצע דרך פתחים קטנים מאד בעין, בדרך כלל אין צורך לתפור ולמעשה רוב ניתוחי הקטרקט הם ללא תפרים.
ישנה גם אפשרות לעשות חלק משלבי הניתוח על ידי לייזר.

מה יקרה לאחר הניתוח?

המטופל ישתחרר לביתו עם הנחיות מדוייקות בהן : הימנעות משיפשוף העין, הימנעות מהרטבת העין, שינה עם מגן עין, והתחלת טיפטוף טיפות אנטיביוטיקה ונוגדי-דלקת. יש להקפיד להשתמש בטיפות העיניים עליהן הורה המנתח, שמטרתן להאיץ את תהליך ההחלמה וקליטת העדשה, ולמנוע זיהמים .הטיפות יטופטפו מספר פעמים ביום לתקופה של כחודש. במהלך החודש הראשון מבוצעות מספר ביקורות אצל הרופא המנתח: יום, שבוע וחודש לאחר הניתוח. השיפור בראיה הינו הדרגתי וכולל לא רק שיפור בחדות הראיה אלא גם באיכותה.
במידה ויש קטרקט גם בעין השניה, ניתן לנתחה כשבועיים- שלושה לאחר ניתוח העין הראשונה.

האם ניתוח קטרקט ישפר את הראיה?

ניתוח הקטרקט נחשב לאחד הניתוחים המוצלחים בעולם הרפואה. אחוזי ההצלחה הם גבוהים (כ 97% לשיפור הראיה), אולם כמו בכל ניתוח ישנם סיכונים וחשוב להיות ערים להם. חשוב לציין כי ניתוחי קטרקט בחולי גלאוקומה הנם לרוב מורכבים יותר. אם זאת, בידיים מנוסות התוצאות של ניתוחי קטרקט בחולי גלאוקומה אף הן מצוינות.

על מנת לצמצם את שיעורם, יש ליידע את המנתח והמרדים לגבי הרקע הרפואי והאישי על המטופל המועמד לפעולה, כדי שיוכלו להתאים את הטיפול המתאים ביותר הן למצב הרפואי והן למצב האישי.

מהם הסיבוכים האפשריים של ניתוח קטרקט?

הסיבוכים האפשריים של ניתוחי קטרקט הפכו להיות נדירים אך עלולים להיות משמעותיים. סיבוכים קלים בימים הראשונים מיד לאחר הניתוח יכולים לכלול: אדמומיות העין, לחץ תוך-עיני גבוה, בצקת בקרנית. תופעות אלה יחלפו בדרך כלל על ידי טיפול תרופתי בלבד.
קיימים סיבוכים הדורשים ניתוח קטרקט חוזר דוגמת: נפילת חלקים של הניתוח לתוך החלק האחורי של העין, זיהום אנדופטלמיטיס, בצקת מקולרית, היפרדות רשתית וכד'. לכן ניתוח קטרקט דורש מעקב על ידי רופא עיניים ובדיקות עיניים תכופות. במקרה של אדמומיות, כאבים או ירידת ראייה לאחר הניתוח חייב המנותח לגשת באופן דחוף לבדיקת עיניים.

איך מטפלים בעין אחרי הניתוח?

המעקב לאחר הניתוח כולל בדיקת העין למחרת הניתוח, בדיקת ביקורת שבוע לאחר מכן ובדיקה חודש לאחר הניתוח. התאמת משקפיים אינה מומלצת לפני סיום המעקב הראשוני הזה. הטיפול בעין יהיה על פי ההמלצות הבאות:

  1. חבישת העין מומלצת לרוב רק ב־24 השעות הראשונות לאחר הניתוח.
  2. מגן לעין מומלץ בשבוע הראשון לאחר הניתוח בשעות השינה. במהלך היום אפשר להסתפק במשקפיים.
  3. טיפול אנטיביוטי ואנטי דלקתי מקומי בטיפות כדי למנוע זיהום ותגובה דלקתית בולטת. סוג הטיפות ומינונן יקבע ע"י הרופא המנתח.
  4. טיפול להורדת הלחץ התוך־עיני. הטיפות האלה אינן ניתנות באופן שגרתי לאחר הניתוח, אלא רק במקרים שבהם עלה הלחץ התוך־עיני לאחר הניתוח. בחולי גלאוקומה שכיח יותר לראות עלייה של הלחץ התוך־עיני לאחר הניתוח.

כאמור , אין הגבלות מיוחדות לאחר הניתוח, ואפשר לחזור לאורח חיים רגיל. עם זאת מומלץ להימנע מפעילות פיזית מאומצת ,מהרמת משאות כבדים או משחייה בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח כדי לאפשר לעין החלמה מלאה ותקינה.
יש להימנע מהרטבת העין במקלחת בשבוע הראשון ולהימנע מחשיפה לאבק או ללכלוך אחר. אסור לשפשף את העין או ללחוץ עליה. יש לשמור על ידיים נקיות בעת נגיעה כלשהי בעין ובמיוחד בעת הזלפת הטיפות. בניגוב העין מומלץ שלא להשתמש בפד או בצמר גפן יותר מפעם אחת..

מהו קטרקט משני?

לאחר ניתוח קטרקט , לעיתים הראיה חוזרת להיות מטושטשת בדומה לראייה לפני הניתוח. מצב זה איננו קטרקט חדש.
הקופסית האחורית של העדשה אשר אחראית על החזקת העדשה המלאכותית במקומה, הופכת להיות עכורה ויכולה לגרום לטשטוש ראייה. מצב זה נקרא קטרקט משני והוא יכול להתפתח בכ 20-30% מהמנותחים חודשים ואף שנים לאחר הניתוח. חשוב לציין שלמרות השם המטעה "קטרקט משני", הקטרקט עצמו לא יכול לחזור לאחר ניתוח קטרקט.
שלא כמו קטרקט, מצב זה מטופל בעזרת לייזר בטכנולוגיה הנקראת: Yag laser capsulotomy. הרופא משתמש בקרן לייזר בכדי "לנקות" את הקופסית האחורית. פעולה זו אורכת מספר דקות, איננה מצריכה אשפוז והיא איננה כרוכה בכאב.

שאלות נוספות

סבא שלי בן 93 וסובל מקטרקט, האם הוא יכול לעבור ניתוח קטרקט?

הגיל לא מהווה גורם מגביל מבחינת ניתוח הקטרקט. באם המטופל מסוגל לשכב בנוח ולשתף פעולה למשך זמן הניתוח אין מניעה מביצועו.

האם ניתוח קטרקט כואב?

תודות לטיפות הרדמה לפני הניתוח, ניתוח להסרת קטרקט גורם לאי-נוחות מינימלית.
לאחר הניתוח לא צפויים כאבים משמעותיים אך קיימת לעיתים אי-נוחות מסויימת.

יש לי קטרקט בשתי העיניים, האם הרופא יטפל בשתי העיניים בו-זמנית?

כדי להפחית סיכונים לא מבצעים את שני הניתוחים בו-זמנית. המנתח יבצע את הניתוח בעין אחת והעין השנייה תנותח כשבועיים – שלושה לאחר מכן.

כל מקרה יבחן לגופו.

כמה זמן לאחר ניתוח קטרקט אני יכול לראות?

בכל פציינט העין מתנהגת באופן שונה. ברוב המקרים ניתן לראות די טוב כדי לנהוג יום לאחר הניתוח. עליך לשאול את הרופא שלך כיצד הוא צופה את משך החלמתך מהניתוח.

לאחר כמה זמן אחרי ניתוח קטרקט אני יכול לחזור לתפקוד רגיל?

רוב הפציינטים יכולים לחזור לפעילות בסיסית רגילה כגון קריאה וצפייה בטלוויזיה יום לאחר הניתוח. מותר לבצע פעילות גופנית קלה, להרים משאות במשקל סביר ולבצע משימות ביתיות שגרתיות .חזרה לעבודה אפשרית לאחר שניים עד שבעה ימים.
בדרך כלל מומלץ להימנע מפעילות פיזית משמעותית ו/או שחייה במשך שבועיים עד חודש.

האם אזדקק למשקפיים לאחר ניתוח קטרקט?

ההזדקקות למשקפיים תלויה בסוג ובמספר העדשה שהושתלה בתיאום מראש עם רופא העיניים. רוב הפציינטים לא יצטרכו משקפיים לראייה מרחוק אך יהיו תלויים במשקפיים לקריאה ולמשימות מקרוב.
בשנים האחרונות מתפתחת אפשרות להשתלת עדשה שמאפשרת ראייה ללא משקפיים. ניתן לדון באפשרות זו עם רופא העיניים שלכם.

האם הקטרקט יכול לחזור?

קטרקט לא יכול לחזור. לאחר הוצאת העדשה העכורה לא יתפתח שנית קטרקט. לעומת זאת, עם הזמן פציינטים יכולים להתלונן על כך שראייתם שבה להיות מעורפלת. מצב זה שכיח ויכול להופיע עם כל סוגי העדשות המושתלות ומכונה "קטרקט משני". "קטרקט משני" מטופל על ידי מספר יריות לייזר ומתבצע במרפאה.

האם אפשר לטפל בקטרקט בעזרת קרני לייזר ללא ניתוח?

לא. זוהי טעות נפוצה בקרב הציבור בשנים האחרונות. אין כל אפשרות, בשום מקום בעולם, להוציא את הקטרקט ללא ניתוח ושימוש בלייזר אינו מהווה תחליף לניתוח הקטרקט. עם זאת, ניתן לבצע חלק קטן בתחילת הניתוח באמצעות לייזר, אך נכון להיום לא הוכח יתרון לשיטה זו על פני השיטה הקיימת ובכל מקרה מדובר בחלק קטן מאד מהניתוח – חיתוך קופסית העדשה, חלק האורך מספר שניות גם בשיטה הסטנדרטית.
מאידך, מספר חודשים או שנים לאחר הניתוח המקורי עלול להתפתח קטרקט משני (אין זה קטרקט, אם כי עכירות משנית של קופסית העדשה) ואז ניתן להשתמש בלייזר לשם הסרת העכירות.

מתי אפשר להתאים משקפיים חדשים?

התאמת משקפיים לאחר הניתוח תיעשה לפי הצורך ולאחר שחלפו לפחות ארבעה שבועות מהניתוח. חלק מהחולים לא יזדקקו כלל למשקפיים, חלקם יזדקקו למשקפי ראייה למרחק בלבד, אחרים יזדקקו למשקפי קריאה בלבד, וחלק – לשני הסוגים.